Funkcjonalny Trening Medyczny jest szóstym modułem w szkoleniu Terapii Manualnej Szkoły Niemieckiej, ale stanowi również niezależny moduł szkoleniowy w zakresie planowania treningu medycznego. Z tego względu może być uzupełnieniem wiedzy dla każdego fizjoterapeuty, niezależnie od tego, w jakim systemie podyplomowym się kształci i jakie ma zainteresowania kliniczne. Funkcjonalny Trening Medyczny opiera się na tych samych zasadach i metodyce co trening sportowy. Różnica polega jedynie na stawianych celach i wykonywany jest u osób, które są obecnie są w terapii lub bezpośrednio po jej zakończeniu, jako element „utrwalający”. Elementy treningowe możemy wykorzystywać jako część terapii „hands off”, instruktaż do samodzielnej pracy oraz fizjoprofilaktykę. Na kursie przedstawione będą ogólne zasady planowania treningu i dawkowania obciążeń w zależności od oczekiwanych efektów,: m.in. poprawy krążenia w treningu metabolicznym, siły mięśniowej, wytrzymałości, czy poprawy wydolności tlenowej.
Program kursu:
- Prowadzenie do treningu medycznego, w tym wskazania i przeciwwskazania.
- Fizjologia i funkcje mięśni.
- Zasady planowania treningu: m.in.: metabolicznego, siły (neuro), wytrzymałości mięśniowej.
- Kształtowanie mocy (Power).
- Planowanie treningu stabilizacji i koordynacji.
- Procesy gojenia tkanek.
- Stretching – fakty i mity.
- Wydolność tlenowa (VO2max) – metody pomiaru i metodyka planowania treningu.
- Badanie tolerancji na wysiłek fizyczny.
- Ocena intensywności wysiłku fizycznego.
- Planowanie progresji i regeneracja po treningu medycznym.
- Prewencja urazów.
Uczestnik kursu otrzyma:
Dużo praktycznej wiedzy.
Skrypt i inne materiały szkoleniowe.
Certyfikat uczestnictwa (z uwzględnieniem godzin edukacyjnych).
Dostęp do wiedzy zweryfikowanego prowadzącego.
O prowadzącym:
Ernest Wiśniewski MSc, OMT, MBA, Instruktor Terapii Manualnej, PWZFz nr 007
Absolwent studiów doktoranckich warszawskiej AWF oraz studiów MBA na Akademii L. Koźmińskiego w Warszawie. Uczestniczył i prezentował wykłady na ponad 40 konferencjach w Polsce i zagranicą. Odbył ponad 2000 godzin edukacji podyplomowej m. in. w zakresie metod: McKenzie (certyfikat 2003), PNF (poziom 1-5, 2006) oraz Terapii Manualnej (Szkoła Niemiecka) w Polsce i w Niemczech, uzyskując kolejno Certyfikat Terapeuty Manualnego (2006) oraz Certyfikat Międzynarodowego Terapeuty Manualnego (OMT, 2009). Przez kolejne 5 lat asystował na blisko 50 szkoleniach (modułach) i w 2014 roku został pierwszym polskojęzycznym Instruktorem w Szkole Niemieckiej Terapii Manualnej. Doświadczenie kliniczne zdobywa i rozwija od 2000 roku, skupiając się głównie na fizjoterapii ortopedycznej. Nieprzerwanie doskonali i rozwija warsztat pracy klinicznej i edukacyjnej w kierunku: badania, dokumentowania i wnioskowania klinicznego.
Funkcjonalny Trening Medyczny
Zapis:
Otwarte
Moduł
16 - 19 stycznia 2025
FITS
Diagnostyka i terapia skoliozy wg Metody FITS (Funkcjonalna Indywidualna Terapia Skolioz)
Czytaj więcejESP Muscle Balance and Sport Training – kolano
Prewencja i rehabilitacja urazów stawu kolanowego
Czytaj więcejOMPT
OMT, czyli program Ortopedycznej Terapii Manualnej z akredytacją IFOMPT, jest międzynarodowym programem szkoleniowym dla fizjoterapeutów.
Czytaj więcejZapisz się
- 1. Wybierz kurs
- /
- 2. Uzupełnij dane
- /
- 3. Podsumowanie